Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Z początkiem 2019 roku weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Odpowiedzią na zadane wcześniej pytanie jest poniższy artykuł.

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli PPK, to sposób dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, który automatycznie obejmie zatrudnione osoby w wieku od 18 lat do 55 lat. Osoby pracujące, w wieku od 55 lat do 70 lat, także będą mogły do niego przystąpić, ale dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku.

PPK jest systemem powszechnym, zorganizowanym, grupowym oraz związanym z urzędem pracy. Powszechnym, bowiem dotyczy wszystkich zatrudnionych osób.

Zorganizowanym i grupowym, ponieważ składa się na z góry określonych przez ustawodawcę zasadach i zakłada oszczędzanie uwzględniające partycypację w nim dużej grupy osób.

Jest związany z zakładem pracy, co oznacza, że każdy podmiot zatrudniający ma swoje PPK, a co za tym idzie zatrudniona osoba zmieniająca miejsce pracy będzie mogła należeć do kilku programów.


Podobne artykuły: https://docze.pisz.pl/zarzadzanieludzmi

Pracownicze Plany Kapitałowe będą wprowadzane sukcesywnie, w ten sposób aby przedsiębiorcy mogli skończyć się do nowych przepisów prawa.

Docelowo obowiązek utworzenia i prowadzenia PPK będzie spoczywał na wszystkich firmach niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników. W największych spółkach zatrudniających powyżej 250 pracowników PPK zostaną wprowadzone 1 lipca 2019 roku. Pod uwagę należy wziąć stan zatrudnienia na 30 grudnia 2018 roku.

Do programu tego stopniowo będą dołączać mniejsze przedsiębiorstwa. PPK obejmie spółki zatrudniające od 50 do 249 pracowników 1 stycznia 2020 roku.

Z kolei zaś od 1 lipca 2020 roku przystąpią przedsiębiorstwa zatrudniające od 20 do 49 osób. 1 stycznia 2021 roku to czas obowiązujący pozostałe podmioty.

PPK są dodatkowym w stosunku do ZUS systemem zabezpieczania emerytalnego. Będzie on z jednej strony obowiązkowy dla podmiotów zatrudniających, zaś z różnej strony dobrowolny dla osób zatrudnionych, które toż będą mogły w każdym momencie zrezygnować z udziału w tym programie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Efektywność szkoleń biznesowych i sprzedażowych

Jak działa scrum w firmie?